Lze půjčku bez registru použít jako kapitál na investice?

Půjčky lze v dnešní době uplatnit na kde co. Je však vytvoření nového závazku kvůli kapitálu pro investování vhodné, nebo se jedná o případ, kdy je rozumnější počkat, až danou sumu postupně uspoříte?

Zlatým pravidlem pro půjčky obecně bývá, že se vyplatí v situaci, kdy to, na co si půjčíme, budeme užívat déle, než jak dlouho to budeme splácet. Jednoduše lze tato rada aplikovat například u hypoték a dalších půjček na bydlení, kde se předpokládá dlouhodobé užívání.

Smysluplné jsou i takové půjčky, u kterých se dá očekávat návratná investice do budoucna. To se ovšem týká například jazykového kurzu, díky kterému dosáhnete na lépe placenou pozici. Dále se to typicky vztahuje ke koupi nového spotřebiče, díky kterému se mohou roční úspory pohybovat v řádu stovek až tisíců korun. I v této situaci má půjčka smysl.

Finanční páka může přinést velké výnosy

Tzv. investování na páku se nazývá způsob investice, při které využijete úvěr. Toto označení vyplývá z fyziky, kdy malou sílu použijete k velkým pohybům. V tomto případě jde o použití vlastního malého kapitálu společně s vypůjčeným kapitálem. Díky větší částce, kterou investujte, můžete dosáhnout na velké výnosy. Úvěrem, který lze takto využít, je například půjčka bez registru.

Po teoretické stránce je taková investice velmi výhodná. Výnosy z toho, do čeho investujete, ovšem musí převyšovat úroky, které platíte. V praxi je to však o něco komplikovanější.

Proč je praxe složitější?

Investice obecně nejsou zrovna stabilní oblast. Mohou vám přinést pěkný zisk, ale zároveň se pojí s rizikem, že se akciový trh nebude vyvíjet ve váš prospěch. Dalším faktorem, který by mohl ovlivnit váš výnos, je, že ne vždy znáte předem úrokovou sazbu. Pokud akcie půjdou dolů v momentě, kdy se váš úrok zvýší, překlopí se vaše investice v prodělečný podnik.

Je opravdu nutné, abyste si neuvědomovali pouze možná pozitiva plná velkých výnosů, ale abyste si dobře uvědomovali i možná rizika. Měli byste se pořádně zamyslet, zda se vám skutečně vyplatí zariskovat a vsadit na nejistotu, nebo bude lepší se držet při zemi.

Zároveň musíte počítat s tím, že nějaký čas bude trvat, než vám investice začne vydělávat a než bude výnos převyšovat výši splátky. Rozhodnete-li se tedy pro investování na páku, musíte mít jistotu, že půjčku dokážete vždy splácet, nehledě na situaci na trhu či na to, zda máte stále stejné zaměstnání.

Vyplatí se půjčit si na investici?

Investování na páku je tedy obecně výnosnější, ale také rizikovější. Řada těchto rizik může být definitivní – může vás připravit o peníze definitivně a trvale. Obvykle se proto příliš nedoporučuje.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat