Čím nahradit starý septik nebo žumpu? Vsaďte na moderní ČOV

Nezodpovědným majitelům žump a septiků hrozí kvůli novele zákona č. 254/2001 Sb. pokuta. Legislativa totiž ukládá povinnost prokázat, že je obsah nádrží pravidelně vyvážen fekálním vozem licencované společnosti. Účelem je ochrana podzemní vody před kontaminací. Jak je to s pokutou a jakým způsobem nevyhovující septik či žumpu nahradit?

Komu hrozí pokuta a v jaké výši?

Riziku udělení pokuty se vystavují majitelé žump, kteří ji nevyváží nebo si neschovávají doklady o vývozu (až 2 roky zpětně). První kontroly by měly proběhnout již v roce 2023, přičemž povinnost uchovávání dokladů platí od ledna 2021.

Úřad může provinilcům uložit pokutu až do výše 20 000 Kč, a to i opakovaně. Právnickým osobám pak hrozí ještě citelnější postih – porušení pravidel je může stát až 100 000 Kč.

Žumpa jako past na peníze?

Za určitých okolností (např. pro rekreační objekty) mohou být cenově výhodnějším řešením likvidace odpadních vod, žumpa či septik, ale pro rodinné domy, které nejsou napojeny na městskou kanalizaci, je v dlouhodobém horizontu ideální volbou čistička odpadních vod. Žumpa se naopak jeví jako nejdražší řešení.

Realizace ČOV na klíč sice vychází na zhruba 200 000 Kč, ale v případě realizace svépomocí je možné ušetřit cca 40 %. Navíc se nabízí možnost získání dotace, která může pokrýt také projektovou dokumentaci, stavební práce a pravidelnou údržbu.

Nechcete žumpu, ale nevíte, co s ní?

Pokud se rozhodnete nahradit žumpu ČOV nebo tříkomorovým septikem, neobejdete se bez projektu. Pro používání přečištěné vody pro zálivku či vsakování na pozemku je dále zapotřebí hydrogeologický posudek. Poslední krok před výběrem technologie a realizací je vyřízení povolení. S tím vším vám rádi pomůžou odborníci ze Zakra.cz.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat