Pronájmy klesly více než o 10%, v Bratislavě jsou levnější než hypotéka

Na konci září bylo zjevné, že pokles cen pronájmů od začátku pandemie se stává výhledovým trendem, který druhá vlna může jen posílit. V porovnání se splátkami hypoték je stav na celém Slovensku zatím nerozhodný, v hlavním městě kvůli vyšpičkovaným cenám bytů se však už pronájmem dá ušetřit téměř 3 000 € ročně.

Zatímco prodejní ceny bytů na Slovensku kontinuálně rostou, pokles poptávky po nájmech bytů za poslední půlrok se viditelně podepsal pod pokles jejich cen. Nejvýrazněji je to možné pozorovat v Bratislavě, kde v Starém Městě poklesly od března pronájmy 2-pokojových bytů o 12,9% a ve druhém okrese, kde je hlavním realitním tahounem Ružinov, zlevnily pronájmy 3-pokojových bytů o více než 17%.

Mírný pokles, v průměru o 7,4% však pozorujeme ve všech částech Bratislavy v celém portfoliu nájemních rezidenčních nemovitostí. Je to přirozený následek odchodu studentů, zahraničních pracovníků, ale zejména propadu turistů, pro které jsou byty na krátkodobý pronájem určeny. „Už teď vidíme, že na našem portálu se objevilo několik nemovitostí k pronájmu, které sloužily na Airbnb a jejich majitelé se jich v současné situaci rozhodli pronajmout na klasický dlouhodobější pronájem. Proto byty, které nejsou dobře vybavené, příliš velké, nebo ve špatně dostupné lokalitě, mohou na trhu zůstat i několik týdnů či měsíců, „říkají analytici z Nehnuteľnosti.sk. Jak dále dodávají, přechod univerzit na distanční vzdělávání v zimním semestru a nepříznivá pandemická situace v celé Evropě pravděpodobně pokles nájmů v Bratislavě ještě zvýší.

Situaci v pronájmech v ostatních krajských městech koronakríza ovlivnila také, no výraznější poklesy vidíme hlavně v silnějších průmyslových regionech, jakými jsou Košice, Žilina a Nitra. Největší pokles od března jsme zaznamenali při nájmech 3-pokojových bytů v Žilinském kraji, jejichž cena klesla o více než 20% a ve čtvrtém košickém okrese (18,2%), který tvoří převážně rekreační lokality. Krajská města, ve kterých se realitní trh vyvíjí specificky (Banská Bystrica, Prešov), tento trend téměř nezasáhl.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat