Jak zařídit interiér ve stylu boho

Extravagantních interiérových směrů je několik. Málokterý z nich ale vyniká více než tzv. boho styl. Ten byl sice původně výsadou najexcentrickejších umělců, ale v dnešní době zdobí byty po celém světě, a to i ty, kde nežijí umělecké či výstřední typy.

Jak a proč vznikl bohémský styl

Počátky kontroverzního interiérového směru sahají do 19. století. Přišla s ním tehdejší francouzská umělecká elita, která hledala nový způsob sebevyjádření. Tím se stal právě boho styl, jehož cílem mělo být opuštění všech konvencí v designu. Bohémský zařízené byty totiž sázeli na úplnou volnost, která neměla být spoutaná žádnými pravidly. Důraz na volnost a odpor vůči zásadám přítomným při jiných stylech jim vydržela dodnes.

Typické znaky interiérů v boho stylu:

Volnost při výběru doplňků – Interiérový design bez pravidel v tomto případě znamená zcela otevřené možnosti při výběru jednotlivých doplňků. V bohémských interiérech se to projevuje například kombinací dekorací z různých kultur. Bok po boku můžeme najít etno doplňky z více koutů světa. Kombinovat se mohou také různé geometrické tvary či textury na bytových textiliích.

Důraz na pestrobarevnost – V bohémské domácnosti bychom jen těžko hledali stereotyp či monotónnosť.O pestrost se postará spojení několika barevných odstínů, přičemž často se jedná o výrazné akcenty. Ničím ojedinělým není záměrné kombinovanieteplých a studených odstínů.

Mnoho živých květin – Energii, která z těchto domácností srší, ještě více rozproudí živé kvety.Tie se v boho interiérech vyskytují poměrně hojně. Pokud se jednotlivé druhy ponesou, možnosti jejich kombinace jsou opět otvorené.Spojenie s přírodou zvýrazní i vázy a květináče z přírodních materiálů jako ratan či mořská tráva.

Spirituální prvky – Mnozí umělci mají dost blízko k spiritualitě, takže typickými pro tyto příbytky jsou různé doplňky s touto tématikou. Celkem oblíbené jsou mandaly, které jsou zároveň ukázkou umělecké originality. Některým nad postelí visí i tzv. lapače snů. Přítomny jsou také sošky pyramid či vybrané ztvárnění bůžků.

Umělecká díla – Jelikož jde o interiérový směr založený umělci, plastiky, sochy, obrazy a jiné díla v něm hrají klíčovou roli. Možnosti jsou opět otevřené, každému podle chuti. Zatímco někdo ocení starožitnosti, jiní budou vyhledávat spíše originální kousky z moderního umění.

Klíčovým je sladění barev a motivů

Volnost a otevřené možnosti při zařizování bydlení nemají pouze pozitivní stránky. Volné kombinování barev, motivů či materiálů bez jakýchkoliv zásad může vyústit do chaosu, který bude na obyvatele působit rušivě. Při tvorbě designu se tak doporučuje držet alespoň některých základních doporučení, které nám pomohou s jejich správným sladěním.

Tip: Celkový dojem interiéru tvoří především detaily. Ve vaší kuchyni se budu perfektně vyjímat smaltované hrnky a obývací pokoj i ložnici zase oživí dekorační polštáře. Výběr motivu je zcela na vás, dejte prostor své kreativitě.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat