Na co se zaměřit při výběru kapkové závlahy?

Kapková závlaha je efektivní a pohodlné řešení zavlažování zahrady. Základní systém kapkové závlahy se skládá z hadice s kapkovači. Pro automatizaci zavlažování si můžete vybrat z řady doplňků, mezi které patří časovače a půdní senzory. To vám nejen ušetří čas, ale také zajistí, že vaše rostliny dostanou optimální množství vody.

Jaké typy kapkových závlah existují?

Z hlediska instalace máte na výběr z pořízení celého kapkovacího systému obsahujícího vše potřebné a z koupě jednotlivých komponent, ze kterých si pak vlastní systém sami sestavíte. Jestliže chcete při koupi komponent pro kapkovou závlahu ušetřit, pořiďte je na specializovaném eshopu pro závlahy zahrad, kde obvykle najdete nižší ceny než v hobby marketech. Podle funkce se kapkové závlahy mohou dělit ještě na podzemní, solární, beztlakové s napájením ze sudu nebo z nádrže, se samospádem, apod. Který z těchto způsobů zavlažování je pro vás nejvhodnější, závisí na faktorech, jako je velikost vaší zahrady, typ zdroje vody a vaše osobní preference.

Parametry důležité pro výběr kapkové závlahy

U zavlažovacích hadic máte na výběr z různých materiálů. Nejběžnější zavlažovací hadice jsou vyrobeny z plastu, ale existují i hadice z gumy nebo kovu. Výhodou plastové zavlažovací hadice je, že je velmi lehká, a proto se s ní snadno manipuluje. Není však tak odolná jako gumová nebo kovová zavlažovací hadice. Kromě toho je důležité zaměřit se také na to, aby byl zavlažovací systém vybaven filtrem, který zachytí nečistoty a drobné kamínky. Ucpaný zavlažovací systém nejen plýtvá vodou, ale může také poškodit vaše rostliny.

Bez automatizace to sice půjde, ale…

Pokud chcete automaticky zavlažovat rostliny, měli byste si pořídit systém kapkové závlahy s časovačem. Tímto způsobem si můžete nastavit zavlažovací plán přesně tak, jak potřebujete, a nemusíte se o své rostliny starat, když jste mimo domov. Dalším užitečným příslušenstvím pro automatické zavlažovací systémy jsou půdní senzory. Díky těmto senzorům se zavlažovací systém aktivuje pouze tehdy, když je půda opravdu suchá. Tím nejen šetříte vodou, ale také chráníte rostliny před přemokřením. Pro upřesnění řízení systému můžete použít také detektor srážek, pomůže i obyčejný digitální teploměr. Většinu těchto senzorů lze obvykle dokoupit samostatně a nainstalovat je do již hotového systému.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat