Přitahuje pohledy! Nenáročný laskavec je tím pravým zpestřením pro vaše záhony

Ani absolutní neznalec přírody si tuto rostlinu nemůže splést s žádnou jinou. V záhoně nelze přehlédnout pro její výšku a nápadné převislé laty, které jsou obvykle červenofialové.

Květenství mohou být dlouhé půl metru a podle druhu a odrůdy bývají i zelenočervené či zelené. Květinové záhony často zdobí až do října. Samotná rostlina dorůstá výšky kolem metru. Má hranaté stonky červené barvy.

Odkud pochází?

Rostlina se k nám dostala z Jižní Ameriky, kde ji Indiáni pěstovali na semeno jako obilovinu, která patří mezi nejvýživnější ze všech. Listy používali jako zeleninu a také jimi krmili zvířata. Pro všestranné využití ji považovali za laskavou rostlinu, a tak dostala pojmenování laskavec. Latinský název Amaranthus zas poukazuje na její nesmrtelnost. Rostlina totiž tvoří velké množství semen drobných jako mák, které si udržují klíčivost až pět let. Jimi se bez problémů rozmnožuje. Proto, pokud se rozhodnete pro její pěstování, počítejte s tím, že se může rozrůst po celé zahradě. Stává se to však jen v nejteplejších oblastech, neboť je citlivá na mráz.

Druhy a odrůdy

Existuje téměř šedesát druhů laskavce, v našich okrasných zahradách se nejčastěji pěstuje laskavec ocasatý (Amaranthus caudatus). Bývá asi 120 cm vysoký a bohatě se rozvětvuje. Má velké, kopinaté, tmavozelené listy. Drobné květy jsou hustě uspořádané do dlouhých soukvětí připomínajících ocásky. Mají výraznou načervenale barvu, existují však i světlezelené či zlaté odrůdy, jako je například ‚Viridis‘, případně odrůdy s bordó listy ( ‚Intense purple‘).

Dalším druhem, který se uplatní v záhonech, je laskavec trojbarevný (A. tricolor), který dorůstá jen do výšky 50 až 60 cm. Má sice méně nápadné květenství, zato jeho listy září celou sezónu. Jsou efektně zbarvené do zeleno-žluto-červena a dají se jíst. Aby jejich barva byla dokonalá, musí růst na slunném stanovišti.

Květenství se používají ve floristice? Sušit je třeba je na teplém a tmavém místě asi 10 dní, nejlépe nastojato.
undefined
Uplatnění v zahradě

Laskavce se využívají hlavně v záhonových výsadbách, kde působí velmi majestátní a dekorativní. Pro jejich výši se hodí do pozadí různých letniček a trvalek, jako jsou aksamitníku, floxy, cínie, krásky, kukačky, třapatky a echinacey, jiřiny, slunečnice či růže. Uplatní se však i jako solitéry. Protože jsou to velmi nenáročné rostliny, bez problémů se dají pěstovat i v nádobách.

Laskavec můžete použít i jako přírodní stínítko v případě, pokud jej vysadíte při dýňová, okurkové nebo rajčatové záhony. zdroj: profimedia.sk
Nejlépe se jim bude dařit na slunném místě chráněném před větrem. Půda jim vyhovuje vápenatá, s obsahem humusu. Vyžadují dostatek vláhy, proto je během suchých dní nezapomeňte vydatně zalévat.

Květenství laskavce vydrží ve váze 7 až 10 dní? Na řez jejich použijte, když mají otevřeno asi tři čtvrtiny květů.
undefined
pěstování

Semena laskavce jsou citlivé na chlad, proto je do volné půdy vysévejte v době, kdy je již dostatečně ohřátá – koncem května. Při výšce asi 5 cm sazeničky vyjednoťte na vzdálenost 30 až 45 cm. Pokud jim vyberete místo v blízkosti záhonů okurek, dýní či rajčat, budou jejich výborně stínit.

Laskavec si můžete i předpěstovat. Semena vysejte koncem března do bedýnky s prosetým kompostem a jen zlehka zasypte. Na světlém místě vyklíčí o 10 až 14 dní. Když povyrostou, přesaďte je do malých květináčů. Na záhon jejich vysaďte v druhé polovině května.

V létě se doporučuje přihnojit jejich hnojivem na kvetoucí rostliny. Pokud jejich zaštipujeme, dosáhnete bohatší rozvětvení, a tím i větší počet květů, které se vytvářejí na koncích výhonků. K vyšším rostlinám zapíchněte oporu, aby nepadaly. Kvést začínají v červenci a často kvetou ještě v říjnu. Nesnášejí mráz a pokles teploty na nulu je zničí.

Laskavec vám bude kvést celé léto až do října. zdroj: profimedia.sk
Věděli jste, že …

… listy se po celou vegetace dají použít jako špenát, případně přidávat do zeleninových polévek? Obsahují množství vitamínů a minerálů.

… ze sušených listů se dá připravit bylinkový čaj? Pomáhá při vysokém tlaku krve, snižuje cholesterol, má však i další léčivé účinky.

… ze semen se mele mouka vhodná pro zdravou výživu? Obsahuje velké množství bílkovin.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat