Jak nezabít sukulenty

Sukulenty jsou ideální pokojové rostliny, zvláště pokud nemáte přirozený talent na pěstování zeleně. Přinášíme vám 9 jednoduchých pravidel, jak se o ně starat, aby přežili a prosperovaly.

Nepodceňujte sílu sukulentů ve svém bytě. Zahradní designérky Caro Langton a Rose Ray věří, že spokojenost se životem s pokojovými rostlinami úzce souvisí i s jejich skromnými požadavky. Podle nich můžete mít z malého kaktusu v květináči stejně velkou radost, jak ze zimní zahrady plné náročných tropických rostlin. Ať už jste dostali do daru tlustice nebo vám v obchodě padla do oka Echeveria, stojí za to pokusit se udržet jejich zdravé a šťastné.

 1. Dostatek světla
  Sukulenty milují světlo a potřebují asi šest hodin slunce denně, v závislosti na typu. Nově vysazené sukulenty mohou na přímém slunečním světle spálit, takže je bude možno na plné sluneční záření nutné postupně zvykat, nebo jim dočasně vytvořit mírný stín průsvitným závěsem.
 2. Otáčení
  Sukulenty milují přímé slunce, ale sedí den co den na stejném přesném místě, je pravděpodobné, že dostatek světla má pouze jedna strana. Odborníci navrhují časté otáčení rostlin. Sukulenty se v každé poloze budou naklánět směrem ke slunci, takže otáčení jim pomůže růst rovně. Přílišné naklonění může také znamenat, že potřebují slunečnější místo.
 3. Voda podle sezóny
  Stejně jako my, i sukulenty potřebují více energie, když jsou v období růstu. Během jara a léta rostliny rostou a pijí mnohem více vody, než když odpočívají na podzim a v zimě. Doporučují testovat půdu prstem – když jsou horní 3 centimetry suché, polijte je. Hodně vody však může sukulent zabít, takže se ujistěte, že necháte půdu mezi zaléváním vyschnout.
 4. Voda přímo na půdu
  Když poléváte sukulenty, namočte půdu, dokud z drenážních otvorů nevytéká voda. Pokud je váš květináč nemá, použijte méně vody. Otvory jsou však pro sukulenty velmi příznivé. Na zavlažování sukulentů nepoužívejte stříkací láhev – orosení může oslabit křehké kořeny a vytvořit plísně na listech. Květináče můžete také vložit do misky s vodou a nechat vodu absorbovat se přes odtokový otvor. Když je horní část půdy vlhká, vyjměte je.
 5. Udržujte sukulenty čisté
  Rostliny v bytě postupně nevyhnutelně zachytí prach, který může bránit jejich růstu. Vrchní i spodní část listů jemně otřete navlhčenou utěrkou, pomocí jemného kartáčku se dostanete na těžko přístupná místa.
 6. Vyberte květináče s odtokem
  Sukulenty nechtějí sedět v zamokřené půdě, takže odtok je důležitý, aby se zabránilo hnilobě. Váš květináč by měl mít drenážní otvor, který umožní úniku přebytečné vody. Pro začátečníky jsou ideální terakotové nádoby.

Další články autora

Komentáŕe

- Komerční sdělení -PR článek

Mohlo by Vás zajímat